Červen 2015

Co ježek potřebuje?

11. června 2015 v 15:02 | Chazy |  Ježek bělobřichý?

Co ježek nutně potřebuje?

.....aneb co potřebujete VY pro základní chov Vašeho ježečka

- ubikace / můj příjemný domov

Každý ježeček se potřebuje někam schovat, někde žít. Musíme pamatovat na to, že ježek je citlivý na průvan, zimu a zapaření! Proto většina lidí pořizuje svému ježkovi velký box z IKEI. Samozřejmě musíme pamatovat, že ježeček se rád hýbe, proto se snažíme mu dát co nejvíce místa a prostoru. Takže čím prostornější - tím lepší. V ubikaci nesmí chybět také domeček, kde se Vaše zvíře bude cítit v bezpěčí. Dřevěný či látkový. Já mám baráčky vystlané kousky látky. (Pozor na nitky vykukující ven - hrozí zranění nebo uškrcení paciček!) Celý box je potom pokrytý hoblinami a také by neměli chybět např. běhací disk/kolotoč nebo různé prolézačky nebo nastřižené ruličky od toaletního papíru. Samozřejmostí jsou pak mističky na vodu a jídlo. Ubikaci čistím celou jednou týdně a bobečky vybírám každý den.

- já mám hlad!

Ježci jsou zmyzožravci, takže by největší část jejich jídelníčku měl obsahovat hmyz - moučné červy, kobylky, šváby a zophobas. Je ovšem nutné tento hmyz kupovat a ne chytat někde po zahradě, protože hrozí, že nachytaný hmyz má v sobě parazity, které by mohli ježkům uškodit.
Další část jídelníčku tvoří kočičí nebo ježči granule. Pod pojmen kočičí granule si ale prosím nepředstavujte značky typu friskies nebo kitekat. Ježečkovi by se mělo dostávat opravdu kvalitního jídla s velkým podílem masa a hlavně ŽÁDNÉ RYBY. Já dávám ježečkům granule Spikes, Josera nebo Royal Canin.
Je možné, že i když je ježek hmyzožravec, nejí hmyz? Ano a mám s tím vlastní zkušenost. V tom případě podávám kvalitní maso pro kočky nebo ježky. Většinou konzervy Royal.
Aby ježek neměl pořád dokola to samé, přidávám do jídelníčku vařené kuřecí maso/srdíčka (bez oleje a soli!), nebo zeleninu a ovoce, které dávám jednou za čas. Kus vařeného vejce také není na škodu. Nesmíme zapomínat na to, že ježek nesmí mléčné výrobky.
Řekla bych, že ježeček je poměrně nákladné zvíře, takže dost lidí o jeho chov přestala mít zájem, ale i přes to všechno, co dobrý chov obnáší, je to opravdu to nejlepší, co můžete doma mít.

- něco není v pořádku

Naštěstí se u nás nestalo ještě nic, s čím bychom museli na veterinu. Bohužel je ježeček jako každé zvířátko, takže je možné, že z nějakého důvodu onemocní. Bohužel ne každý veterinář ježkovi rozumí, takže si musíte (pro jistotu) najít veterinu, která by v případě nouze pomohla.

- už jsem vzhůru!

Moji ježečci vstávají okolo 9té hodiny večer. Jsou už tak ode mě zvyklí. A co s nimi dělám, když se probudí?
Nechám je v klidu najíst a potom si je beru do ruky a nebo do ohrádky, kterou mám zvlášť a kde mají různé prolézačky a skrýše. Jednoho po druhém je potom mazlím, případně jim stříhám drápky, nebo je jen tak nechám ležet na svém klíně.
Nezapomeňte si udělat čas na Vašeho ježečka každý večer, ať na Vás nezapomene.
Článek není okopírovaný - je můj vlastní a informace v něm nejsou úplné - spíše základní. Snad se líbil. Děkuji ^^

Nejlepší přítel člověka? Ježek bělobřichý!

10. června 2015 v 11:09 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Ano, přesně tak! Usmívající se
Mnozí z nás mají doma obvyklé zvíře jako je pes nebo kočka. Každý ví, jak se o ně postarat, jak si s nimi hrát, jak je vnímat a trávit s nimi volný čas. Ale co třeba zvířátko, které zatím není moc známé a přitom je v podstatě stejně dobrým společníkem jako pes?
Hodně lidí si myslí, že ježek není nic extra, že to není zvířátko, které by se dalo ochočit, nebo které ani vlastně nejde pomazlit. Přesně tohle bych chtěla vyvrátit. Ano, ježek celý den většinou prospí a vstává až ve večerních hodinách, ale to neznamená, že mu do domečku hodíte jen jídlo a odejdete. Je to například skvělý společník při koukání na televizi. Má rád hračky, skrýše, prolézačky a opravdu je zábava ho jen tak pozorovat při prozkoumávání různých věcí.

Proč bych si měl/a toto zvíře pořídit?
  • Narozdíl od evropského ježka se v zimě neukládá do zimního spánku
  • Ježek bělobřichý nemá blechy ani jiné parazity
  • Na výběr máte z různých zbarvení
  • Přes den většinou spí a budí se až večer, takže není problém, když nebudete mít přes den čas
.....a tak dále a tak dále
Ježek bělobřichý se prodává stejně jako psi s PP (průkazem původu). Pokud si pořídíte takového ježečka, máte jistotu, že je od zkušeného majitele, který Vám s ním pomůže, že je zvíře zdravé a hlavně ochočené a sociolizované.

Co ježek nutně potřebuje je další připravované téma. Díky za přečtění. :)

Maximus Parker

10. června 2015 v 10:38 | Chazy |  Maximus Parker
Maximus Parker
V poslední řadě bych chtěla představit tohoto skoro tří-ročního krasavce Maximuse Parkera.
Je to poslední ježeček, který ke mě přišel teprve nedávno, ale už teď bych o něm mohla psát slohové práce, ne-li celou knihu. Měl v životě nadměrnou smůlu, ale i nadměrné štěstí. Chybí mu poměrně velká část bodlin, prošel si svrabem a potížemi s trávením. A toto bohužel není všechna hrůza, kterou si prošel a o které ani nemám chuť psát. Naštěstí byl zachráněn a dostal se k chovatelce, kterou obdivuji za to, že mu dala naději na nový život a že mu pomohla k uzdravení. Po všech léčebných procesech se dostal ke mě.
Je úplně jiný než Rammusek a Kate. Je to prostě další originál. Je důvěřivý, pěkně čilý - občas unavený a hlavně zamilovaný v ježčím podaní! S Kate vychází dokonale a to tak, že s nimi může běhat i Rammusek, kterého si naprosto vůbec nevšímá.
Už jen proto, čím vším si prošel, se snažím a budu snažit, aby měl druhou půlku života o dost lepší.

Kate

9. června 2015 v 9:10 | Chazy |  Kate
Kate
Kate byla můj druhý ježeček a nadále zůstává v mém stádečku jako jedinou samičkou. Přišla ke mě o dva měsíce později než Rammus. Přijela jsem si jí vybrat od jedné zkušené chovatelky. Byla to maličká koulička, která mi už při cestě zpět okusovala oblečení. Bylo jí teprve 7 týdnů a už byla hezky ochočená a k tomu všemu pořádně drzá. Byla jsem zvědavá, jak bude probíhat výměna bodlin a jak se "doladí" zbarvení. Výměna byla až moc v pohodě a nakonec se POUZE DOMNÍVÁM, že jde o algerian dark pinto. Nyní máme skoro půl roku, takže budeme připraveni na páření s Maximusem.
U Kate se opravdu ukázalo, že co ježek, to originál. Narozdíl od Rammuska je velmi sociální, nebojácná a více aktivní - i když má už 320 g. Smějící se

Rammus

2. června 2015 v 9:31 | Chazy |  Rammus
Rammusek...

Můj první ježeček, který pro mě nejvíc znamená. Přijel ke mě na Štědrý den jako roční sameček - albínek. Za rok svého života nedostal jméno, bydlel v seně, nebyl krmený hmyzem - pouze granulemi, neznal dotek lidské ruky a měl něco kolem 200g, což mi přišlo na ročního ježečka málo. Asi si dokážete představit, co nás čekalo za dlouhou cestu. Opravdu dokázal profučet 24 hodit a to u něj ani nikdo nebyl. Naštěstí přes noc mizelo jídlo z mističky, takže jsem byla ráda aspoň za to, že papá. Bylo to několik měsíců fučení a nadskakování, než se klidně rozbalil v mé ruce. Teď má 300 g, pořád fučí, ale minimálně, už se mi i zdá, že sem tam do něj dostanu nějaké červy a dokonce je tak rozmazlený, že nechce k ostatním ježkům do ohrádky, ale spinká v dece. :D Rammusek je prostě miláček!

Proč zrovna ježek bělobřichý?

2. června 2015 v 9:14 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Než se pustím do vizuální úpravy stránek, chtěla bych napsat o tom, jak jsem k ježkům přišla a co mi to dává.

Už je to poměrně dlouho, co mám doma Rammuska. Byl to můj první ježeček - albínek.
Dřív jsem klasického ježka vnímala asi jako toulavou kočku na naší zahradě. Ráda jsem si ho prohlédla a pak si šel každý svou cestou. Všechno se ale změnilo jednou na podzim, když jsem u našeho seníku našla 5 malých, vyhládlých ježečků. Venku už byla zima a i když jsem myslela, že se pro ně vrátí jejich matka, bohužel se tak nestalo. Prvních pár dní dostávali jídlo k seníku a rychle jim zachutnalo. Pak ale byla už dost velká zima a pro malé ježečky, kteří měli dotva 100g by byla smrtelná. Udělala jsem jim proto ohrádku, domeček a dál je krmila. Abych věděla, jak je zachránit, přečetla jsem si o nich spoustu věcí, při čemž jsem narazila na ježka bělobřichého. Moc jsem to nezkoumala a dál se starala o "svoje" prcky. Byla jsem z nich hotová a měla je moc ráda. Ale všechno šlo do háje v den, kdy mi najednou všichni z ohrádky utekli a otevřenými dvěřmi si razili cestu ke svobodě. Bohužel jsem na to přišla až moc pozdě a nenašla ani jednoho. Další dny jsem chodila bezmocně po zahradě a myslela jsem, že je nalákám zpět aspoň na jídlo. Nevím, jestli nějaký z nich přežil zimu, ale pořád v to doufám. Snad jsem jim dala potřebné gramy na víc, aby se stihli zazimovat.
Od té doby jsem byla smutná. Netušila jsem, že mi může chybět stádečko ježků. Vzpomněla jsem si na ježka bělobřichého, kterého jsem zahlédla na internetu a byla to jasná volba. Byl prosinec a jelikož mám narozeniny hned v únoru řekla jsem si, že za ty dva měsíce si vše nastuduji a pak si ho budu přát. Rodina ale řekla NE. 24.12. byl pod stromečkem Rammusek! Fučící koule zabalená v seně, která nikdy neviděla hmyz a to v roce života! Ochočení bylo strašně těžké, ale myslím, že jsme to dokázali. :) Další přišla hned několik měsíců potom malá samička Kate. Přišla ke mě jako sedmitýdenní mimčo, výborně ochočená od předešlé majitelky, které jsem zavázaná, že mi hodně s chovem pomohla. Řekla jsem si, že Kate je poslední ježek, ale pak přišel Maximus. Kapitola sama o sobě. Neměl to v životě lehké, ale dostal se k výborné chovatelce, která mu dala šanci na život. A teď spokojeně všichni spí o místnost vedle a já tu tak přemýšlím, jak hnout s touhle stránkou. :D Můžu říct, že mi prošlo rukama spusty zvířat, ale ježci, o kterých se také víc rozepíši, jsou z nich na prvním místě. :)

Nový blog

1. června 2015 v 13:00 | Chazy
Ahooj všem...
Delší dobu jsem uvažovala o tvorbě jednoduchého blogu, abych mohla lidem, které to zajímá ukázat něco ze života mých ježků bělobřichcých, případně doplňovat informace o chovu a o tom, co je takový ježek vlastně zač.
Musím říct, že se ve tvorbě takových stránek ani trochu nevyznám, takže prosím o trpělivost, co se týče vzhledu stránek a přípravy článků.
To by bylo pro začátek všechno. Usmívající se