Co ježek potřebuje?

11. června 2015 v 15:02 | Chazy |  Ježek bělobřichý?

Co ježek nutně potřebuje?

.....aneb co potřebujete VY pro základní chov Vašeho ježečka

- ubikace / můj příjemný domov

Každý ježeček se potřebuje někam schovat, někde žít. Musíme pamatovat na to, že ježek je citlivý na průvan, zimu a zapaření! Proto většina lidí pořizuje svému ježkovi velký box z IKEI. Samozřejmě musíme pamatovat, že ježeček se rád hýbe, proto se snažíme mu dát co nejvíce místa a prostoru. Takže čím prostornější - tím lepší. V ubikaci nesmí chybět také domeček, kde se Vaše zvíře bude cítit v bezpěčí. Dřevěný či látkový. Já mám baráčky vystlané kousky látky. (Pozor na nitky vykukující ven - hrozí zranění nebo uškrcení paciček!) Celý box je potom pokrytý hoblinami a také by neměli chybět např. běhací disk/kolotoč nebo různé prolézačky nebo nastřižené ruličky od toaletního papíru. Samozřejmostí jsou pak mističky na vodu a jídlo. Ubikaci čistím celou jednou týdně a bobečky vybírám každý den.

- já mám hlad!

Ježci jsou zmyzožravci, takže by největší část jejich jídelníčku měl obsahovat hmyz - moučné červy, kobylky, šváby a zophobas. Je ovšem nutné tento hmyz kupovat a ne chytat někde po zahradě, protože hrozí, že nachytaný hmyz má v sobě parazity, které by mohli ježkům uškodit.
Další část jídelníčku tvoří kočičí nebo ježči granule. Pod pojmen kočičí granule si ale prosím nepředstavujte značky typu friskies nebo kitekat. Ježečkovi by se mělo dostávat opravdu kvalitního jídla s velkým podílem masa a hlavně ŽÁDNÉ RYBY. Já dávám ježečkům granule Spikes, Josera nebo Royal Canin.
Je možné, že i když je ježek hmyzožravec, nejí hmyz? Ano a mám s tím vlastní zkušenost. V tom případě podávám kvalitní maso pro kočky nebo ježky. Většinou konzervy Royal.
Aby ježek neměl pořád dokola to samé, přidávám do jídelníčku vařené kuřecí maso/srdíčka (bez oleje a soli!), nebo zeleninu a ovoce, které dávám jednou za čas. Kus vařeného vejce také není na škodu. Nesmíme zapomínat na to, že ježek nesmí mléčné výrobky.
Řekla bych, že ježeček je poměrně nákladné zvíře, takže dost lidí o jeho chov přestala mít zájem, ale i přes to všechno, co dobrý chov obnáší, je to opravdu to nejlepší, co můžete doma mít.

- něco není v pořádku

Naštěstí se u nás nestalo ještě nic, s čím bychom museli na veterinu. Bohužel je ježeček jako každé zvířátko, takže je možné, že z nějakého důvodu onemocní. Bohužel ne každý veterinář ježkovi rozumí, takže si musíte (pro jistotu) najít veterinu, která by v případě nouze pomohla.

- už jsem vzhůru!

Moji ježečci vstávají okolo 9té hodiny večer. Jsou už tak ode mě zvyklí. A co s nimi dělám, když se probudí?
Nechám je v klidu najíst a potom si je beru do ruky a nebo do ohrádky, kterou mám zvlášť a kde mají různé prolézačky a skrýše. Jednoho po druhém je potom mazlím, případně jim stříhám drápky, nebo je jen tak nechám ležet na svém klíně.
Nezapomeňte si udělat čas na Vašeho ježečka každý večer, ať na Vás nezapomene.
Článek není okopírovaný - je můj vlastní a informace v něm nejsou úplné - spíše základní. Snad se líbil. Děkuji ^^
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama