Červenec 2015

Smrt a život.

29. července 2015 v 10:57 | Chazy |  Ježčí čtení
Tak Kate nakonec porodila 3 zdravá, krásná miminka. Jsou 4 dny na světě a mají se čile k světu. Dvě mají černé flíčky na hlavičkách a jedno je celé bílé. Kate je vzorná matka a nehne se od nich. Bohužel si je až moc střeží, co je samozřejmě normální a tak jsem neměla ještě možnost je vidět. Snažím se je nerušit.
Bohužel včera 28.7.2015 nás opustil jejich otec Maximus Parker ve věku nedožitých 3 let. Nikdy neměl jednoduchý život, ale vždycky bojoval a posledních x měsíců svého života strávil důstojně a se vším, co potřeboval. Vydržel i přes jeho nemoci a i přes to, jak zacházeno s ním dřív bylo. A zajímavé je, že i přes to úplně všechno důvěřoval lidem.
Máš tři krásné děti a jestli aspoň jeden z nich bude sameček, věř, že to bude Max!
Budeš nám moc chybět, Maxíku!Zamračený

V neděli jsem jela klasicky do Prahy a to proto, že jsem byla kontaktována, že jeden ježeček potřebuje pomoc. Opravdu to nebudu rozebírat, protože to, co jsem zažila za jednání s majitelkou a následně strach, co za nemocné zvíře jsem si vlastně přivezla, mě děsí ještě teď.
Naštěstí je zdravý a hlavně totálně hyperaktivní!
Prý je mu jeden rok a zatím mu říkáme Strašidýlko.
Zatím je Strašidýlko sám, aby se pro jistotu dodržela karanténa (kord když mám miminka).
Tak tedy..vítek doma :)

Máme miminka!

25. července 2015 v 10:11 | Chazy |  Ježčí čtení
Anooo! Dnes ráno se mi splnil malý velký sen. Kate a Maximus Parker se stali pyšnými rodiči zatím dvou malých miminek ježka bělobřichého. Nemám co bych k tomu napsala více...Maminka i mimča teď potřebují klid a uvidíme časem, jak hezky porostou. Držte jim palce!
Jsem pyšná, Kate.

STOP množírnám!

21. července 2015 v 8:12 | Chazy |  Ježčí čtení
Vždycky jsem si naivně myslela, že žádný člověk na světě není zlý, že v každém je alespoň kapka dobrého a i tu kapičku se vyplatí hledat, ale tenhle můj "dětský" názor je čím dál tím víc v nedohlednu. Ať se to týká dnešní světové situace nebo zvířat - lidi jsou prostě svině!
Je to celkem nedávno, co jsem se začala zajímat - a to celkem náhodou, o množírny jako takové. Pro ty co nevědí, bych ráda vysvětlila.

Co je to ta množírna?!

Množírna je podle mě pěkně špinavá "díra", kde nutí majitel pářit zvířata bez toho aby měli PP (průkaz původu), bez toho, aby věděl zda-li nejsou zvířata příbuzná, či zdravá. Bez ohledu na jejich věk a kondici. Tyhle zvířátka potom končí u majitelů, kteří chtějí zvíře bez PP a kteří si tím také pěkně můžou naletět! Pokud znáte majitele, je vstřícný, dovolí Vám návštěvu, tak není problém. Problém je zamilovat si zvířátko z burzy, o kterém nevíte vůbec nic a majitel, ať už Vám napovídá cokoli, nemusí přeci hned mluvit pravdu.
Zvíře je většinou ve špatném zdravotním a psychickém stavu! To, že si koupíte nemocné zvíře nemusíte poznat hned, nemoc se může projevit i později! (Zvláště ty genetické)
Prostě jde jen o to, že majitel necítí žádnou lásku ke zvířeti a páří ho za účelem výdělku.

Jak se bránit? / Jak pomoci?

Musím se přiznat, že jsem hledala docela dlouho, kolik možností pomoci vůbec existuje.

Odhalení množírny - Už jen to, že nějakou odhalíte je velké +, které dává zvířátkům naději. Bohužel to ale není nic lehkého a třeba množírnu psů najdete snáz než třeba množírnu ježků.

Finanční pomoc - Když trochu zapátráte najdete spoustu stránek, které proti množírnám bojují a které se snaží zvířátka zachránit. Bohužel to nejde tak snadno, jak by si hodně lidí přálo. Proto je dobré přispět na útulky, které se pak o pejsky, či jiná zvířátka, starají.

Jak se bránit když majitel dostane minimální trest a vlastně v tom může znovu pokračovat už ale není otázka na mě...:(

Je na každém z Vás, jestli pomůžete a nebo ne,ale pokud jsou lidé, ve kterých ještě ta kapička dobra zbyla, věřím, že společně budeme bojovat za lepší podmínky pro zvířata. Vždyť oni jsou lepší, než lidé! :)

Jak poznat množitele?
 • zvíře je nervózní/má strach
 • zvíře páchne a je špinavé
 • falešný očkovací průkaz (když už nějaký je)
 • zalepené nebo hnisavé oči
 • zvíře je až příliš mladé
 • chybí kupní smlouva
 • nechce Vám ukázat, kde zvířata bydlí
 • na internetových portálech má spousty inzerátů s odlišnými zvířaty


Díky za přečtění. :)

Co je nového?

20. července 2015 v 9:04 | Chazy |  Ježčí čtení
Během víkendu byl u nás celkem klídek. Ježečkům bylo horko, dokonce spolupracovali při stříhání drápků! Maxíka jsem musela trošku "okoupat", i když s nechutí. Je to takové moje "prasátko" a slovo hygiena pro něj vůbec není a já se při tom pořád snažím ho nějak udržet čistého. Konečně nám dorazil balíček s granulemi. Kate má před sebou porod a já jsem nervozní a víkendové čištění jsme také zvládli!

Koupání Maxe...
Jak jsem psala v minulém článku jsem proti tomu, máchat ježka v napuštěném umyvadle s bublinami. Ale pokud je ježeček třeba počuraný - jako Maxík, nechci ho takhle nechat. Proto jsem mu opláchla bříško vlažnou vodou a řádně usušila. Samozřejmě nadšený nebyl, ale alespoň nemá slepené a špinavé chloupky na bříšku. Je to můj hrdina!
Tohle je Maxík po "koupeli"

Přišel balíček! Hurá!
Konečně mi dorazily hlavně granule Spikes! Na ty jsem čekala asi nejvíce a to hlavně kvůli Maxovi, který jiné ani nesmí.

A čekáme, čekáme, čekáme....
Ano Kate je na 33 dnu březosti (je to jen zhruba - čísla se mohou lišit a tohle je jen takový můj výpočet/odhad)
Je to tedy pořádná koule co se sotva dovalí k misce. Teď jsme na váze 420 g z původních 320 -350g.
Dostala vápník jako přídavek a pomalu krmíme jinými granulemi (Joseru jsem teď vynechala) a stačí jen čekat, čekat a čekat....

A co je nového u Vás? :)

Ježčí hygiena a zdraví

14. července 2015 v 17:56 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Na dnešek jsem si připravila ještě 2 témata, o kterých bych chtěla napsat. Je to hygiena a zdraví. Shrnu to do jednoho článku, protože mi to příjde související. Tak jdeme na to...:)

Hygiena ježka

Začala bych asi tím, že internet je plný gifů, videí a obrázků, kde ježek dělá "lodičku" v umyvadle s bublinkami a každý se pozastaví pouze nad tím, jak je to roztomilé. Ráda bych tuhle rádoby "roztomilost" vyvedla z omylu.
Ježek bělobřichý pochází z Afriky, kde je přes den schovaný před slunečním žárem a v noci vylézá ven za potravou. Nevyhledává vodu na koupání přesně jako ježek evropský, kterého zná úplně každý. Jsem tedy zásadně proti tomu ježka "násilně" koupat, když sám a dobrovolně by do vody nevlezl. Samozřejmě je tu i vyjímka. Už jsem také ježka musela vykoupat, ale čistě z hygienických důvodů a to, když se celý počural. A tím způsobem, že jsem do lavoru dala jen na dno vlažné vody a jemně jsem ho čistila zubním kartáčkem. Po té jsem ho důkladně vysušila a vrátila do ubikace. Další vyjímkou je velmi suchá kůže, která tvoří mezi bodlinami šupinky a ježeček se pak hodně drbe. Hodně se doporučuje ježečka "přelít" vývarem z ovesných vloček, nebo troškou děstkého olejíčku, čím ježečkovi vlastně pomůžete. Další věc, kterou dělám a která mi občas příjde nutná je "mytí" paciček - drápků. Ježečkovi se občas mezi drápky dostanou různé nečistoty. Tohle ale neřeším koupáním jako takovým, ale jen navlhčeným hadříkem, abych zvíře co nejméně stresovala.
Asi nejlepší věc, co se týče hygieny, je koupací písek pro činčily, který mají ježci rádi. Hodně jsem ho dávala i ježečkům, kteří prodělávali výměnu bodlin. Rádi se v něm různě válí a věřte, je to sranda je u toho pozorovat. Takže písek doporučuji. :)

Toto je písek, který používám. Najdete ho v každém zverimexu za cca 30,-
Zdroj: google.cz

Hygiena ježčích věcí

Začala bych hygienou ježčí ubikace.
Používám obyčejné hobliny bez vůně, kterými pokryju celou ubikaci, kromě místa, kde mají mističky na jídlo a pití. (hoblinami nešetřím). Každý večer potom vybírám lopatkou trus a jednou týdně, nebo dle potřeby čistím celou ubikaci. Velké boxy vymyju, nebo je jen přetřu hadříkem horkou vodou.
Na každého ježečka mám 3 mističky - voda, červi, granule. Misky udržuji v čistotě asi nejvíce, takže je samozřejmě umývám každý den.
Baráčky, hračky, prolézačky...
Hračky mám většinou plyšové, takže je pohodlně můžu vyprat a tím je tak udržovat v čistotě. Baráčky mám většinou dřevěné a málo který ježek mi je "zaprasí". Takže je jen omyju od prachu také jednou týdně. To samé je i s prolézačkami. Vyjímkou je můj ježeček Rammus, který má látkový stan, který se dá naštěstí vyprat takže peru jednou týdně.
Plastový disk nebo kolotoč myji dle potřeby, ale většinou mě to nemine a musím ho mýt denně nebo ob-den. :)
Hadříky - málem bych zapomněla na hadříky, které dávám ježečkům do baráčků. Většinou je vyměňuji jednou nebo dvakrát do týdne, zase je to dost individuální, protože mám i ježečky, co využívají hadřík jako toaletu, takže v tomto případě měním samozřejmě každý den.

Toto je stan, který používám pro Rammuska
zdroj: google.cz
Pokud by jste měli dotazy, nebo si myslíte, že jsem něco zapomněla zmínit, či se mnou nesouhlasíte, ráda si přečtu Vaše komentáře. :)

Ježek s PP nebo bez?

14. července 2015 v 10:01 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Poslední dobou mi příjde, že je to jedno z nejvíce diskutovaných témat, co se týče pořízení zvířete. Tak bych k němu chtěla napsat svůj názor a jaký rozdíl v tom vidím.

Ježek s PP (průkazem původu)

Ježek s PP je samozřejmě (podle mě) tou lepší variantou, kde máte hned několik výhod a jistot toho, že dostanete zdravé, ochočené zvíře bez dědičných chorob atd..
Co by jste měli dostat když si pořídíte ježka s PP?
Většinou jde hlavně o veterinární potvrzení, že je ježeček zdravý, což je hodně důležité.
Dostanete kupní smlouvu, která je tak trochu pojistkou majitele, že se ježek dostane do dobrých rukou.
Dostanete rodokmen zvířete.
Dostanete "příručku", jak se o ježečka správně postarat a předchozí majitel by měl být ochoten Vám pomoci i do budoucna.
Většinou dostanete vzorek jídla - červy, granule..aby bylo jasné, na co je ježeček zvyklý. Dále třeba tulipytlík nebo hračku. :)
K tomu všemu patří ještě chovatelský řád, který by měl každý bez rozdílu dodržovat pro své dobro i dobro ježka!

Toto je zdravotní průkaz ježka:
OBRÁZEK PATŘÍ STRÁNKÁM KLUBU CHOVATELŮ - odkaz

Ježek bez PP

Pořízení ježečka bez PP může být značně rizikové. Nemusí Vám být zděleno, jak staré zvíře kupujete, na co bylo navyklé, nemusí být často ochočené a hlavně může být nemocné a ani se to ze začátku nepozná.

Já osobně mám 3 ježečky bez PP. Rammusek byl je a bude fučák. Nevím jeho přesný věk, neznala jsem jeho návyky (žádné neměl), neznal dotek lidské ruky a přesto je to můj nejoblíbenější ježek na světě. Kate je ale narozdíl od Rammuska od super majitelky, která mi ochotně pomáhala se vším, prostě ihned jsem věděla, že kupuji zdravé zvíře :)
Takže jak kdy je špatné koupit si zvíře bez PP.
Rozhodně bych nedoporučila koupit si zvíře z různých burz a výstav, kde je zvíře v malém prostoru, ve špíně atd. I když i mě samotné by takového chudáčka bylo líto, věděla bych, že takové zvířátko by mohlo nakazit mé ostatní ježečky.

Takže s PP nebo bez nich..Svoje ježky budu milovat ať už je budou mít, nebo ne. :)


Ježčí pokojíček a porodnice.

13. července 2015 v 9:02 | Chazy |  Ježčí čtení
Úplně živě vidím scénu z jakéhokoli amerického filmu, kdy žena vchází do pokoje, kde je malá dětská postýlka, nad ní visí hračky, které hrají tu známou otravnou ukolébavku a vedle je křeslo, kam si matka sedne a kouká na své spící dítě. Tak takhle nějak "komicky" bych přirovnala pokoj u nás, kde sice není dětská postýlka ani hračka s otravnou melodií, ale za to pár boxů, krabičky s červi a čtyři spící bodláčci. Ačkoli je to úplně jiná scéna, než z filmu, připadám si úplně stejně. Vždycky potichu příjdu do pokoje a jen pozoruji malými otvory do jejich baráčků, jak spinkají.
Včera jsme přestěhovali na půl hotovou ježčí skříň nahoru do patra, s tím, že jí tam i doděláme. Je to tedy pořádný kus nábytku a ježci v něm budou mít spoustu prostoru na hraní a běhání. Samozřejmě ještě není hotová, protože nás pořád něco zdržuje a něco chybí. Už si říkám, že je to u nás klasický postup ke všemu, co děláme. Každopádně můžu být ráda za to, že se na tom alespoň pracuje a ježci už zvědavě pozorují, že se jejich pokojík mění. Všechno to ještě k tomu celkem "komplikuje" přicházející porod u Kate, kde se bojím toho, že by se mohla stresovat až se bude skříň dávat dohromady. Ačkoli mě včera překvapila, když se v pokoji chvíli vrtalo, byla první venku a snažila se pozorovat, co jí to vzbudilo. Ani jednou se nenaježila a potom šla v klidu jíst. Takže to jen potvrzuje to, že jde o opravdu klidnou samičku ježka. Zatím co se ostatní krčili strachy v baráčfcích ona se zájmem vylezla ven. I tak mám ale obavy už jen z toho, že se jedná o prvorodičku. Nebojím se ale toho, že by byla špatnou matkou. Je strašně přátelská a s každým ježkem by se kamarádila. Co je doma malá Apathé, má konečně kamarádku. Nikdy by žádnému ježkovi neublížila. Takže jsem na ni pyšná a budu ještě víc, až se jí narodí ti maličcí. Ti by měli přijít na svět za 10 až 14 dní. :)

Tohle je Kate, když byla malá :)

A takhle vypadá teď :)

Ježčí jídelníček.

13. července 2015 v 7:55 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Chtěla bych více rozebrat téma jídla pro ježečky bělobřiché.
Tak tedy...Jak se jí u nás?

Papáme granule.

 1. SPIKES (jsou přímo tvořené pro ježky)
 2. ONTARIO (vysoký podíl minerálů)
 3. BRIT (pro mláďata nebo puberťáky)
 4. JOSERA (kupuji léger, pro regulaci váhy)
 5. ROYAL CANIN (kupuji BABYCAT pro kojící samičky a odrostlejší mláďátka)
Proč papá ježek granule?

Je to hlavně kvůli péči o chrup, který si tak ježeček "brousí" a udržuje. Dále z kvalitních granulí přijímá potřebné látky, které granule obsahují.


Tohle jsou granule SPIKES.
HMYZ u nás tvoří 90% jídelníčku.

Ježek je hmyzožraven, takže u nás se papá hmyz v největším podílu. Každý den máme moučné červy.
Dále krmím i kobylkami, které podávám rozmražené, aby mi neskákaly po bytě.
Zophobas - větší červík, kterého mi stráví jen pár ježků. Druhá polovina ho jen rozkouše a nechá ležet - nechutné, co? :D
Někteří chovatelé potom dávají i sarančata a šváby, ale já jsem u starých dobrých moučňáků.

Tohle je zophobas.

Ovoce, zelenina, vejce a maso.

Tyto čtyři věci se neustále nějak snažim zahrnout do našeho jídelníčku, protože chci, aby měli trochu pestrý jídelníček. Bohužel se u nás ve velkém osvědčila jen vařená baby-karotka. Ovoce moc nechceme a zbytek zeleniny to samé.

Pozor! Ježek nesmí zeleninu, která nadýmá!

Vejce..Podáváme smažené nebo vařené - žádná sůl, žádný olej! U nás o něj ježečci také moc nestojí, ale jednou za čas je určitě doporučuji.
Maso. U nás tvoří největší část maso kuřecí a krůtí. Vařené ve vodě bez soli namíchané právě třeba s vařenou mrkví. Tohle se pokouším hlavně dávat ježkům, kteří mi moc nestojí o to jíst hmyz. Dávám to jednou za čas a většinou to má úspěch. :)

Jak je to s kočičími konzervami a kapsičkami?

Když ke mě přišel můj první ježeček (Rammusek), nekrmila jsem ničím jiným, než konzervami a granulemi. Hmyzu a ani ničeho jiného se nechtěl ani dotknout, protože byl tak navyklí od předchozích majitelů. Teď už se naštěstí naučil hezky papat hmyz, takže konzervy používám jen v případech největší nouze (když mi dojdou na jeden den červi).
Když už dávám konzervy, tak se snažím o to, aby byly co nejvíce kvalitní. Máme doma i kočku, takže mám vždy zásobu, kdyby bylo nejhůř.
 1. Royal Canin
 2. Applaws
 3. Spikes
Vybírám podle toho, aby v konzervách nebyla ryba a aby obsahovali co největší % masa. Ale opravdu konzervu nebo kapsičku využiji jen vyjímečně.

Toto je kapsička Applaws, která mi příjde asi nejkvalitnější.

Co by ježek neměl jíst/ co nesmí?

 1. Ryby!
 2. Mléko a mléčné vyrobky!
 3. Zelenina, která nadýmá!
 4. Žádné koření ani olej!
Ježci a pamlsky.

Do ohrádky nahážu kousky sušeného masa pro psy. Ježci je olizují a koušou.
Někteří tvrdí, že můžete dát jako pamlsek i sušeného ráčka (krmivo pro vodní želvu), ale moji ježci o to nikdy nestáli.
Zásadně nedávám piškoty!
Jako pamlsek dávám prostě jen červíky a zmiňované maso.
Tady je:

Zdroj obrázků: google.cz
Díky :)

Mládě ježka? Kartáček!

10. července 2015 v 10:01 | Chazy |  Kate
Jak už jsem se zmiňovala v minulých článcích - připouštěla jsem Kate s Maxíkem. První možný termín porodu odhaduji na 23.7. 2015. Březost u ježků trvá cca 35 dní, ale můžou být i vyjímky a na internetu se dočtete třeba i o 50 dnech březosti.
Nejdříve jsem si myslela, že to nejspíš nevýjde. Podle váhy se to těžko pozná a abych Kate táhla k veterináři a ujistila se, to se mi ani trochu nechce, už kvůli stresu. Takže jde vlastně o překvápko.
Včera jsem Kate večer vyndala a pozorovala ji. Můj "šestý smysl", nebo jak to nazvat, mi nedá spát a já jsem si na 90% jistá, že to výjde. Byla by to totiž jedna z nejlepších chvil v životě, vidět Kate a pod ní malé KARTÁČKY.
Takže i když je i první odhadovaný termín ještě daleko, nedá mi to a neustále kontroluji box i ježčí porodnici. Neustále doplňuji misku s červi a jen kontroluji Kateinu váhu, která neustále stoupá a já nevím, jestli je to eventuelním těhotenstvím, nebo těmi červíky. :D

A jak že vlastně vypadá mládě ježka? Tedy...malý kartáček? :D
Obrázek patří TÉTO stránce. <-------

Ježčí pedikúra

10. července 2015 v 9:39 | Chazy |  Ježčí čtení
Vřera jsem večer všechny vytáhla a kontrolovala drápky...
U ježka je důležité stříhání a udržování drápků, aby se mu nekřivily malé prstíky. U každého ježečka je doba stříhání jiná. Jednomu musím stříhat drápky skoro každý týden, druhému stačí jednou do dvou až tří týdnů. Myslím, že to hodně záleží na aktivitě ježka. Každému jsem dala do ubikace něco dřevěného (můstek), co obsahuje třeba jen kousek kůry, aby si mohli drápky "obrousit". Bohužel to nefunguje jako třeba u koček, takže se této činnosti nevyhnu. Je to pro mě, co se týče starání o ježky, ta nejhorší činnost, protože mám strach, že je třeba nechtěně stříhnu. Zatím se mi to naštěstí nestalo, ale i tak, stříhání tak malých drápků u ještě menších nožiček je pro mě těžké. Některý ježeček drží a nechá si drápky hezky ostříhat a očistit, ale to je jeden z mála. Ostatní se sebou melou a ježí se.
Takže se mi včera podařilo ostříhat drápky u tří ze čtyř ježečků.

Tohle je můstek a baráček, který používám u většiny ježků.

A tohle jsou nůžky, které používám. Jsou opravdu super. :)
Ve většině případů používám všechno od značky TRIXIE. Myslím, že výrobky od nich jsou vysoce kvalitní a bezpečné. :)
Obrázky jsem použila ze stránky google.cz