Ježčí hygiena a zdraví

14. července 2015 v 17:56 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Na dnešek jsem si připravila ještě 2 témata, o kterých bych chtěla napsat. Je to hygiena a zdraví. Shrnu to do jednoho článku, protože mi to příjde související. Tak jdeme na to...:)

Hygiena ježka

Začala bych asi tím, že internet je plný gifů, videí a obrázků, kde ježek dělá "lodičku" v umyvadle s bublinkami a každý se pozastaví pouze nad tím, jak je to roztomilé. Ráda bych tuhle rádoby "roztomilost" vyvedla z omylu.
Ježek bělobřichý pochází z Afriky, kde je přes den schovaný před slunečním žárem a v noci vylézá ven za potravou. Nevyhledává vodu na koupání přesně jako ježek evropský, kterého zná úplně každý. Jsem tedy zásadně proti tomu ježka "násilně" koupat, když sám a dobrovolně by do vody nevlezl. Samozřejmě je tu i vyjímka. Už jsem také ježka musela vykoupat, ale čistě z hygienických důvodů a to, když se celý počural. A tím způsobem, že jsem do lavoru dala jen na dno vlažné vody a jemně jsem ho čistila zubním kartáčkem. Po té jsem ho důkladně vysušila a vrátila do ubikace. Další vyjímkou je velmi suchá kůže, která tvoří mezi bodlinami šupinky a ježeček se pak hodně drbe. Hodně se doporučuje ježečka "přelít" vývarem z ovesných vloček, nebo troškou děstkého olejíčku, čím ježečkovi vlastně pomůžete. Další věc, kterou dělám a která mi občas příjde nutná je "mytí" paciček - drápků. Ježečkovi se občas mezi drápky dostanou různé nečistoty. Tohle ale neřeším koupáním jako takovým, ale jen navlhčeným hadříkem, abych zvíře co nejméně stresovala.
Asi nejlepší věc, co se týče hygieny, je koupací písek pro činčily, který mají ježci rádi. Hodně jsem ho dávala i ježečkům, kteří prodělávali výměnu bodlin. Rádi se v něm různě válí a věřte, je to sranda je u toho pozorovat. Takže písek doporučuji. :)

Toto je písek, který používám. Najdete ho v každém zverimexu za cca 30,-
Zdroj: google.cz

Hygiena ježčích věcí

Začala bych hygienou ježčí ubikace.
Používám obyčejné hobliny bez vůně, kterými pokryju celou ubikaci, kromě místa, kde mají mističky na jídlo a pití. (hoblinami nešetřím). Každý večer potom vybírám lopatkou trus a jednou týdně, nebo dle potřeby čistím celou ubikaci. Velké boxy vymyju, nebo je jen přetřu hadříkem horkou vodou.
Na každého ježečka mám 3 mističky - voda, červi, granule. Misky udržuji v čistotě asi nejvíce, takže je samozřejmě umývám každý den.
Baráčky, hračky, prolézačky...
Hračky mám většinou plyšové, takže je pohodlně můžu vyprat a tím je tak udržovat v čistotě. Baráčky mám většinou dřevěné a málo který ježek mi je "zaprasí". Takže je jen omyju od prachu také jednou týdně. To samé je i s prolézačkami. Vyjímkou je můj ježeček Rammus, který má látkový stan, který se dá naštěstí vyprat takže peru jednou týdně.
Plastový disk nebo kolotoč myji dle potřeby, ale většinou mě to nemine a musím ho mýt denně nebo ob-den. :)
Hadříky - málem bych zapomněla na hadříky, které dávám ježečkům do baráčků. Většinou je vyměňuji jednou nebo dvakrát do týdne, zase je to dost individuální, protože mám i ježečky, co využívají hadřík jako toaletu, takže v tomto případě měním samozřejmě každý den.

Toto je stan, který používám pro Rammuska
zdroj: google.cz
Pokud by jste měli dotazy, nebo si myslíte, že jsem něco zapomněla zmínit, či se mnou nesouhlasíte, ráda si přečtu Vaše komentáře. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama