Duben 2017

Jiný kraj, jiný ježek!

21. dubna 2017 v 11:41 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Zdravím,

je to asi tak půl roku, co jsem měla "ježčí" přednášku v místní školce pro předškolní děti. Byla to pro mě přjemná zkušenost a zábava. V ten den se konala ve školce i schůze pro rodiče nově nastupujících dětí, kteří se na mou "přednášku" přišli podívat a myslím, že jsem je zaujala.

Hlavním tématem pro děti bylo, naučit je rozdíl mezi ježkem západním a tím bělobřichým. Pojala jsem to formou obrázků a nakonec dostaly děti malý kvíz a ježčí diplomy a jako překvapení si samozřejmě mohly prohlédnout jednoho z mých ježečků a i červy a kobylky. Řekla jsem si, že bych o tom mohla napsat článek.

Rozdíl západu a východu

Plno z vás možná nezná ježka bělobřichého a možná ani neviděla ježka u nás v přírodě. Ačkoli se pořád jedná v obouch případech o ježka, jsou mezi nimi obrovské rozdíly.
(Budu porovnávat ježka, kterého znáte např. z lesa a ježka bělobřichého chovaného v zajetí)

Takže stejně jako dětem bych ráda ukázala i Vám dva obrázky, kde už vzhledově vidíte rozdíl. Vlevo ježek západní, vpravo bělobřichý.


A teď popíši stručně body, ve kterých se tihle dva ježci liší.

Ježek západní vs. východní
  • Zbarvení - ježek západní je v mnoha případech pouze hnědé barvy, za to bělobřichý má různou škálu barev.
  • Paraziti - ježek západní má blechy a klíšťata, ježek v zajetí nikoli
  • Zimní spánek - ježek západní si na zimu najde úkryt a spí většinou až do jara - ježek bělobřichý při dobrých tepelných podmínkách nespí, navíc hibernace je pro něj životně nebezpečná
  • Povolení chovu - ježek západní se až na vyjímky nesmí držet v zajetí, belobřichý ano.
  • Potrava - potrava je u obou stejná - hmyz. Ale západní si "chytá" potravu sám, belobřichému ježkovi červíky musíte koupit a ne chytat venku z důvodu parazitů.
  • Prostředí - zatímco u nás je to les, nebo zahrada, kde ježek bydlí u bělobřichého je to oblast okrajů pouští, v zajetí pak samozřejmě pohodlí boxu s hoblinami, nebo asanem.
Samozřejmě by se našlo mnohem více věcí, ale tyto informace mi přišly takové "nejdůležitější" v porovnání dvou stejných a přitom odlišných zvířat. Každopádně jsou to oba dva úžasní tvorové a vyplatí se oba dva "zkoumat".

Máte ještě jiné odlišnosti, které jsem neuvedla? Sem s nimi. :)

Díky

Jak pečuji o červy?

20. dubna 2017 v 12:32 | Chazy |  Ježčí čtení
Ahoj všem,
pořád tu jen píšu o tom, jak se starat o ježky, co je pro ně dobré, nebo špatné, ale ještě jsem se nezmínila o jejich hlavní potravě, tedy o moučných červech.

Ráda bych tedy napsala krátce o tom, jak se o ně starám, čím je krmím a co dělám pro to, aby z nich ježci byli nadšení.

Moučný červ a teplota

Chtěla bych si pořídit ježka!

19. dubna 2017 v 10:32 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Zdravím!

Než se kompletně vydám i na jiná témata, než jsou samotní ježci, ráda bych ještě napsala článek na toto téma.

Jak jistě známo ježci bělobřiší jsou známější než kdykoli jindy. Internet je zaplaven videi, gify a obrázky a několik z vás už určitě přemýšlelo o koupi roztomiléh zvířátka.

Nechci nikoho od koupi ježka odrazovat, ale je nutné znát všechny možné informace, než tak učiníte! V minulých článcích jsem zmínila, co vše by ježek měl mít a jak se takový ježek chová. Pokud jste nečetli, můžete si přečíst přímo tady http://bodlaci.blog.cz/rubrika/jezek-belobrichy .

Ráda bych ovšem poukázala na to, že existují množírny a bohužel je tomu tak i u ježků. Můžete na ně narazit například v inzerci na internetu, kde majitelé nabízí předražená mláďata bez PP a mají jich k prodeji více, než je zdravé. Další místo je na trzích a různých výstavách, kde se ježci tísní v malých prostorech, většinou jsou až příliš mladí a většina z nich nikdy neviděla červa a necítila dotek lidské ruky. Takový ježek může být nemocný, mít parazity a nemusí mít normální návyky. Může být vystrašený a jeho ochočení a vyléčení zabere spoustu času i peněz!

Jedinou šancí, je nepodpořit množitele, ježka od něj nekoupit a to za žádnou cenu!!!! I kdyby jste viděli zraněné zvíře, nebo hrozné podmínky je třeba to nahlásit a ne zvíře odkoupit. I když je to těžké.

PODPORA MNOŽITELE NENÍ ZÁCHRANA ZVÍŘETE!
Tím, že odkoupíte jedno zubožené zvíře znamená, že donutíte množitele množit dál.

Proto prosím zvažte, kde si ježečka koupíte a jestli máte dostatečné informace, aby byl u vás v nejlepším možném prostředí a čistotě.

Ježek je skvělý společník a úžasné stvoření. :)

Díky za přečtení. :)


Ježci, léky, lidé....

11. dubna 2017 v 17:19 | Chazy |  Ježčí čtení
To je tak, když píšete hodinu článek a pak zjistíte, že zcela zbytečně, když se neuložil...

Tak tedy, abych osvětlila situaci mou i situaci pádu téhle stránky, která skončila dříve než začala. Původně byla tato stránka zamýšlena v duchu ježků - zvířátek, které miluji nejvíc na světě. Chvíli po založení stránek však zmizely veškeré články i chuť. V kostce jsem se tedy začala léčit se silným astmatem a i když jsem si nikdy v životě nemyslela, že to budu muset udělat, musela jsem ježečky dát pryč a najít jim tak nejlepší nové rodiny.

Bylo to velmi těžké období. Pár měsíců jsem se snažila zkloubit ježky a astma, ale musela jsem se vzdát. Nedokázala jsem se o ně dál strarat, jak by si zasloužili. Bylo hrozně těžké najít nové a nejlepší rodiny, ale nakonec jsem to dokázala. (Alespoň v to pevně doufám!) Největším paradoxem ovšem je, že jiné zvíře u mě žádnou alergickou ani dechovou reakci nevyvolává....

Léčím se tedy hromadami inhalátorů a léků a i když už mám jen Rammuse, nemám úplně vyhráno.
Dříve jsem odsoudila každého, kdo dal pryč zvíře z důvodu alergie/ astmatu a teď jsem si tím sama prošla. Loučení bylo hrozně těžké, ale jsem v kontaktu se všemi, kteří si ode mě ježečka vzali.

Zkrátka jsem ráda, že se o ně někdo postará, když já už nemůžu....

A tenhle blog neblog?

Neuvažuji o tom, že bych ho ze dne na den vyšvyhla na TOP 10, ale budu se pokoušet o články typu: záchrana zvířat v nouzi, dále samozřejmě ježčí čtení zůstane a pomoc různým organizacím, nebo jen reporty z běžného života.


Ježkům zdar!
Chazy