Jak pečuji o červy?

20. dubna 2017 v 12:32 | Chazy |  Ježčí čtení
Ahoj všem,
pořád tu jen píšu o tom, jak se starat o ježky, co je pro ně dobré, nebo špatné, ale ještě jsem se nezmínila o jejich hlavní potravě, tedy o moučných červech.

Ráda bych tedy napsala krátce o tom, jak se o ně starám, čím je krmím a co dělám pro to, aby z nich ježci byli nadšení.

Moučný červ a teplota

Podle mé vlastní zkušenosti je nejlepší držet červy na chladném místě, pokud je nechci "množit". Nejlepší je např. studený sklep, nebo chodba. Někteří chovatele chovají červy dokonce v lednici. Pokud červům teplotu zvýšíte 25 stupňů například, začnou se kuklit a sem tam uvidíte černé broučky, kteří se objeví z těchto larev.
Tady vidíte fáze vývoje: obrázky jsou ze stránky www.jaknahmyz.cz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Broukům se potom říká Potemníci, nemusíte se bát, že se Vám brouci rozlezou po baráku, tenhle brouček jen tak neuteče. Neumí totiž vylézt ani po skle ani po plastu a není létavý. :)

V čem chovám červy?


Já chovám červy v plastových boxech z ikei. Rozprostřu červy po dně boxu v tenkých vrstvách a chovám je na chladnějším a tmavším místě.
Tady je ukázka toho, jak jsem chovala červy dříve - ve vaničkách od masa, než jsem pořídila větší nízké boxy z ikei. :)

Čím krmím a jak často?


Já osobně se snažím dávat červům maximální množství vitamínů a pestré stravy, aby z nich pak ježci získali co nejvíce živin. Zavedla jsem si akový "systém" krmení, který dodržuji.
Je známo, že pokud budete dávat červům například hodně zeleniny, udělá se z jejich výkalů takové bláto a pak už ježkům nemůžete červy podávat. Proto jsem si zavedla, že jednou týdně dávám zeleninu a ovoce, aby červi měli dostatečně tekutin a po zybtek dnů v týdnu krmím suchým krmivem, nebo masem a vařeným vejcem.

Takže příklad jídelníčku pro červy:
Suchary, piškoty, strouhanka, ovesné vločky, granule pro kočky, kukuřičné křupky, mouka....
A jednou týdně:
Jablko, okurka (salátovka), salát listový, vařená vejce, vařené maso - kuřecí srdíčka, mrkev - dávám vařenou....

Čím červy nekrmím?
Určitě nedávám citrusy. Možná je někteří dávají, ale já je nedávám. Jesmí je ani ježek, tak je necpu ani červům.
Potom s vyhýbám banánům a jahodám. Kolikrát se mi stalo, že mi to udělalo z červů jenom to "bláto", i když jsem asi jen přehnala dávkování.

Jak udržuji červy v čistotě?


Sítko!
Ano, přesně tak. Jednou za čas červy nasypu do sítka a oddělím tak od nich jejich výkaly. Potom je teprve podávám ježkům.
Potom vymyji boxy vařící vodou, vysuším a červy vrátím do čista. :)

Koupila jsem červy, můžu s nimi hned krmit?


Myslím, že většina chovatelů včetně mě by vám řekla, že je nejlepší po koupi červů týden počkat. Je to z toho důvodu, že nevíte, čím krmil majitel před vámi a získáte tím jistotu, že se červi vyprázdní a pak už si je můžete nakrmit podle sebe a máte jistotu, že dáte ježečkovi správně nakrmené červy.

Uvidíte, jak vám bude ježeček spokojeně mlaskat, když bude mít kvalitní potravu v podobě červíků. :)Já děkuji za přečtení, snad se článek líbil. Pokud máte nějakou připomínku, nebo to děláte jinak napiště mi to do komentářů. :)

Díky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Samice od ježka je?

Ježčice 0% (0)
Ježice 33.3% (1)
Paní ježková 33.3% (1)
Ta ježka! 33.3% (1)
Jinak! - napiš komentář 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama