Jiný kraj, jiný ježek!

21. dubna 2017 v 11:41 | Chazy |  Ježek bělobřichý?
Zdravím,

je to asi tak půl roku, co jsem měla "ježčí" přednášku v místní školce pro předškolní děti. Byla to pro mě přjemná zkušenost a zábava. V ten den se konala ve školce i schůze pro rodiče nově nastupujících dětí, kteří se na mou "přednášku" přišli podívat a myslím, že jsem je zaujala.

Hlavním tématem pro děti bylo, naučit je rozdíl mezi ježkem západním a tím bělobřichým. Pojala jsem to formou obrázků a nakonec dostaly děti malý kvíz a ježčí diplomy a jako překvapení si samozřejmě mohly prohlédnout jednoho z mých ježečků a i červy a kobylky. Řekla jsem si, že bych o tom mohla napsat článek.

Rozdíl západu a východu

Plno z vás možná nezná ježka bělobřichého a možná ani neviděla ježka u nás v přírodě. Ačkoli se pořád jedná v obouch případech o ježka, jsou mezi nimi obrovské rozdíly.
(Budu porovnávat ježka, kterého znáte např. z lesa a ježka bělobřichého chovaného v zajetí)

Takže stejně jako dětem bych ráda ukázala i Vám dva obrázky, kde už vzhledově vidíte rozdíl. Vlevo ježek západní, vpravo bělobřichý.


A teď popíši stručně body, ve kterých se tihle dva ježci liší.

Ježek západní vs. východní
  • Zbarvení - ježek západní je v mnoha případech pouze hnědé barvy, za to bělobřichý má různou škálu barev.
  • Paraziti - ježek západní má blechy a klíšťata, ježek v zajetí nikoli
  • Zimní spánek - ježek západní si na zimu najde úkryt a spí většinou až do jara - ježek bělobřichý při dobrých tepelných podmínkách nespí, navíc hibernace je pro něj životně nebezpečná
  • Povolení chovu - ježek západní se až na vyjímky nesmí držet v zajetí, belobřichý ano.
  • Potrava - potrava je u obou stejná - hmyz. Ale západní si "chytá" potravu sám, belobřichému ježkovi červíky musíte koupit a ne chytat venku z důvodu parazitů.
  • Prostředí - zatímco u nás je to les, nebo zahrada, kde ježek bydlí u bělobřichého je to oblast okrajů pouští, v zajetí pak samozřejmě pohodlí boxu s hoblinami, nebo asanem.
Samozřejmě by se našlo mnohem více věcí, ale tyto informace mi přišly takové "nejdůležitější" v porovnání dvou stejných a přitom odlišných zvířat. Každopádně jsou to oba dva úžasní tvorové a vyplatí se oba dva "zkoumat".

Máte ještě jiné odlišnosti, které jsem neuvedla? Sem s nimi. :)

Díky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Samice od ježka je?

Ježčice 0% (0)
Ježice 33.3% (1)
Paní ježková 33.3% (1)
Ta ježka! 33.3% (1)
Jinak! - napiš komentář 0% (0)

Komentáře

1 Vašek Vašek | 3. června 2018 v 16:40 | Reagovat

Ahoj :-) Moc pěmný článek :-) Jen bych si dovolil upozornit na jednu nepřesnost: Ježek bělobřichý není Ježek východní. Ježek východní žije v ČR volně v přírodě stejně jako ten západní, jen vyhledává spíše teplejší suchá místa (i u lidských obydlí) a ze spánku se prý budí o něco dříve. Poznat je od sebe je docela kumšt, hlavně to prý jde podle obličeje (zápaďák má brýle) a uspořádání bodlin. Východní je snad rozcuchanější. Máme ježky na verandě, jsou to pěkní macci, ale sám nevím jestli jsou západní nebo východní:-D Řekl bych, že spíš východní podle těch bodlin.

Vašek ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama