Květen 2017

Na téma cirkus.

2. května 2017 v 11:46 | Chazy |  Ježčí čtení
Ahoj všem,

už dlouho jsem přemýšlela nad čtením trochu jiným, než jsou ježci samotní a napadlo mě téma, které je poslední dobou dost probírané a na které bych i já chtěla říct svůj názor.

Ano, jde o cirkusy.

Asi každý ví, co je cirkus a asi každý z Vás v něm už možná někdy byl. I já jsem jednou v cirkusu byla. Fakt je ten, že je to tak 16 let zpátky a už si na něj pamatuji jen z fotek.

O cirkusy jsem se potom nijak už nezajímala až do nedávna, kdy jsem ještě pracovala v mateřské škole a jedna z učitelek rozdávala dětem volné lístky do cirkusu, který sem do města pravidelně dojíždí. V tu dobu jsem zahlédla na facebooku článek, který tvrdě cirkusy kritizoval za týrání a radil lidem nepodporovat je. Když jsem se dostávala postupně článek po článku dál, došlo mi, že je to vlastně pravda. Vidět zvířata stresována neustálým ježděním z místa na místo, vyděšená tvrdým tréninkem a utlačována v malých prostorech, bylo opravdu hrozné. Pár dní na to jsem kolem cirkusu projížděla a nedalo mi nakouknout kolem, jak to tedy doopravdy je.

Slon v ohrádce.

První pohled, který se mi naskytl byl slon v "ohrádce". Neměl žádný řetez na noze, pouze stál a koukal na davy lidí, kteří se marně natahovali, aby si ho pohladili. Slon vypadal dobře živený a na první pohled nevypadal ani zraněný.

Slepý poník.

Jo, tohle je na mě prostě už moc. Asi znáte malé kulaté ohrady ve kterých se tísní několik poníků, kteří vozí děti pořád a pořád dokola. Tenhle poník, který byl na první pohled slepý stál v ohrádce sám a neustále se točil dokola, i když nemusel.

Proč u něj stálo tolik rodičů s dětmi? Proč rodiče chtějí vozit své děti na týraných koních? Že to není týrání? Proč poník nemá volný výběh, proč chodí pořád dokola? .....

Psi v klecích.

Možná někteří z Vás mají doma klec na psa, ale můj názor na psa v kleci není rozhodně kladný. Klec ve které si nemůže pes ani lehnout, nemá přísun k vodě ani ke žrádlu a puštěný je jen na dobu vystoupení a možná na dobu venčení.

Kde jsou ochránci zvířat?!

Dál už jsem neměla odvahu koukat. A ne jen na zvířata, ale ani na lidi, kteří to brali jako úplně normální věc a ani jeden z nich se nad nimi nepozastavil.

Ráda bych tedy apelovala na všechny, zejména pak rodiče, vysvětlete dětem, že cirkusy jsou zlo, vysvětlete jim, že raději půjdete vyvenčit pejsky do útulku, než koukat na zuboženého medvěda, co se snaží panáčkovat na špalku a dostane trest, když zkazí vystoupení.

Obrázek z facebookové skupiny - !!!!!!!!!!!!!Stop cirkusům se zvířaty - Česká republika!!!!!!!!!